Charles Bukowski – Paštas

pastas_medium

„Po velnių! – nesusilaikiau nepamanęs, – tie paštininkai daugiau nieko neveikia tik mėto laiškus į dėžutes ir dulkinasi su visokiom paleistuvėm. Darbas kaip tik man. O taip taip taip…“.

Taip ganėtinai intriguojančiai ir akcentuotai prasideda ši knyga. Knyga žmogaus apie kurio polinkį alkoholiui turbūt girdėjo didžioji dalis literatūra besidominčių piliečių. Žmogaus, kuris vienoje barikadų pusėje laikomas legenda, kai, tuo tarpu, kitoje – eiliniu alkoholiku.

Neatsitiktinai ir pati knyga – tai alkoholiko dienoraštis, kurio pagrindinis aspektas – lageris, gyvenimas kaip lageris, kaip mažo ratelio sukimasis milžiniškame mechanizme. O tas milžiniškas mechanizmas, šiuo konkrečiu atveju, – JAV pašto sistema. Darbas pašte čia piešiamas kaip mėsmalė iš kurios sveikam išeiti paprasčiausiai neįmanoma. Kad ir kiek bebėgtum ar besislapstytum, ta mėsmalė tave susiras ir būtinai įtrauks atgal. O prie viso to pridėjus amžinas pagirias, nuolatinį miego trūkumą, vestuves ir gyvenimą su dvigubai jaunesne nimfomane, hipodromus bei nuolatinę depresiją, viską sumaišius ir suplakus, gausime knygos herojaus Henrio Činaskio gyvenimą.

„Na taip, galbūt aš ir nenormalus, bet džiaugiuosi, kad bent gyvas esu.“

Tačiau kad ir kokiom juodom spalvom būtų nuspalvintas pagr. veikėjo gyvenimas, pats tekstas nėra pilkas, nuobodus ar stumiantis į depresiją. Taip, čia nuolat geriama, žlugdomasi, nuolat krintama žemyn ir tik žemyn, tačiau visa tai pateikiama labai rafinuotai, su didele juodos, tačiau itin taiklios ironijos doze, su aura, kuri patraukia dėmesį, pakviečia prisėsti šalia ir paklausyti dar negirdėtos istorijos. Tai tarsi apžvalgos ratas pačiame gyvenimo dugne.

Skaityti šią knygą lengva, ji paprasta ir nepretenzinga. Be to, neskubant, ją galima perskaityti per vieną ar du vakarus. Tai tarsi „greitas maistas“ – tą akimirką būsi sotus, o po tam tikro laiko norėsis dar ir dar. Vienintelis klausimas – kiek naudos iš tokios knygos? Tikriausiai nedaug, tačiau perskaityti vis vien verta – kad ir vietoj kokio nors buko filmo, kvailos laidos ar tam, kad patenkinti paprasčiausią norą skaityti.

„O ryte vėl išaušo rytas, ir aš vis dar buvau gyvas.
„O kodėl man neparašius romano?“ – pamaniau.
Ir parašiau.“

Tai romanas neskatinantis jokio pozityvizmo, neturintis jokio noro auklėti ar moralizuoti, nesistengiantis aprėpti visatos, o tiesiog apsiribojantis vienu žmogumi. Ir tas žmogus tikrai nesate jūs.

Ir tai yra dalykas, kuriuo jūs turite džiaugtis.

Vertinimas: 8-9/10

Kita informacija:

Puslapiai: 200
Leidykla:
“Kitos knygos”
Metai:
2004 (originalas – 1971 m.)
Kaina:
man nekainavo nieko – pirkti internetu.

(c) veikiantis

Komentarų: 7
 1. Šita knyga (ir šitas autorius) – ne mažiems vaikams…

 2. P. L. parašė:

  Puikus skaitinys. Nieko nezinodamas apie Bukowski praverciau kelis “Pasto“ puslapius. Likusieji istirpo per pusdieni. Smagus Cinaskio gyvenimas…

 3. nassa parašė:

  Bukowskis mano mėgstamiausias autorius! O ši knyga pradžių pradžia. Knygų antrąkart niekad neskaitau, Paštą suskaičiau gal 3!
  Ir pritariu “tiesiog Sandrai“- ne vaikams skaitiniai jo

 4. Re parašė:

  Turbūt aš dar vaikas (oi, kaip būtų gerai :))..

  Perskaičiau, patiko. Bet.. dabar likęs tik įspūdis apie tai, kad būdamas TOKS girtuoklis, jis galėjo TAIP (gerai) dirbti! 🙂
  Šiaip tai tikrai galima rekomenduot paskaityt, ypač pašto darbuotojams. 😀

 5. Mantas parašė:

  Patenka į mano perskaitytų TOP20. O gal ir TOP10.

  Padėjo suprasti, kad nereikia rašyti vien formaliai. Jei ne šita knyga, gal dar ir su kostiumu dabar vaikščiočiau 🙂

  Galėtų tokias knygas įtraukt į literatūrą mokyklose. Skaitomumas tikrai padidėtų.

 6. zosia parašė:

  Visi dabartiniai grafomanai turėtų perskaityti šitą knygą. Čia kaip niekur kitur žodis naudojamas pagal paskirti ir ne daugiau. Literatūrinis minimalizmas aukščiausioje klasėje. Niekaip nesuprantu kodėl Rurkas negavo oskaro už vaidmenį pagal šitą veikalą. Į sveikata !

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: