[Pabėgimo mokykla. Burtų knyga] + [Švieselė, sužibusi naktį]

Pabėgimo mokykla yra iš tų knygų, kurias septynerių metų vaikas gali perskaityti pats ir tai padaryti nuoširdžiai susidomėjęs, t.y. vidinio impulso, vidinės motyvacijos vedamas. Tačiau ši knyga nėra įprasta savo bendrąja prasme. Ir tai galima suprasti jau iš pirmojo puslapio, kur liepiama įklijuoti savo nuotrauką, įrašyti vardą ir kitą informaciją apie save. Vaikas iš karto kilsteli antakius – kaip suprasti, rašyti į knygą?

Taigi, kažkas neįprasto. Tai knyga, bet tuo pačiu ir savotiškas užduočių sąsiuvinis, kuriame reikia rašyti, piešti, kirpti. Tiesą pasakius, ranka to daryti nekilo (išskyrus keliose vietose), tačiau ką gi tai reiškia? Pagrinde tai, kad knyga greičiausiai bus vienam skaitymui. Nes jeigu nuoširdžiai viską pildysi, kirpsi ir vadovausiesi surašytais nurodymais, antrą kartą šios knygos perskaityti (ar perduoti kitam vaikui) su tokiu pačiu susidomėjimu nepavyks, nes ji jau bus išspręsta ir, jeigu galima taip išsireikšti, suvartota. Tarsi mokyklinės pratybos, kryžiažodžių žurnalas ar užduočių rinkinys.

Kitas dalykas, kuris vaiką nustebina (iš gerosios pusės!) ir įtraukia į skaitymą yra tai, kad šioje knygoje skaitytojas tampa vienu iš pagrindinių veikėjų. Net ir pačiame tekste rašoma, ką jis daro, sako, mato, kur eina ir t.t. O kai ne tik skaitai apie vykstančius įvykius, bet tampi tiesiogine jų dalimi, negali būti neįsitraukęs. Tad šis triukas tikrai pagauna dėmesį.

Pati knygos tematika ir siužetas taip pat taikliai šaudo į centrą atitikdami jaunųjų skaitytojų poreikius. Įvairūs burtai, slaptažodžiai, keisti gyvūnėliai, atkeliavę iš anapus, ir užduotys, užduotys, užduotys. O pabaigoje – jų atsakymai, jeigu netyčia nepavyktų kažkurios išspręsti (o taip tikrai buvo!).

Trumpai tariant, knyga įdomi ir įtraukianti, tačiau nesitikėkite, kad ją bus galima skaityti vėl ir vėl 🙂

Tuo tarpu Švieselė, sužibusi naktį visai kitokia knyga, skirta truputį jaunesnei auditorijai (nors lygiai taip pat tinka ir septynmečiams, kurie kiekvieną dieną turi skirti bent šiek tiek laiko skaitymui). Ir nors čia knygos ašis taip pat sukasi apie tamsą (kaip ir Pabėgimo mokykloje), tačiau pagrindinis siekis yra nuraminti skaitytoją, supažindinti jį su nakties tamsa ir paskatinti tos tamsos nebijoti. Netgi atrasti ją ir su ja susidraugauti.

Iliustracijos šiltos, traukiančios akį. Ypatingai meškinas, kuris atrodo tarsi nužengęs iš fantastinio pliušinio pasaulio. Jis keistas, tačiau tuo pačiu – itin pažįstamas. Tai knyga, kurią būtų galima skaityti kiekvieną vakarą iš naujo, įsijungus prie lovos mažą švieselę ir po truputį nyrant į miegą.

Istoriją čia pasakoja tiek tekstas, tiek piešiniai, todėl bevartant ir beskaitant lengva nuklysti mintimis, kurios paveikslėliais keliauja greičiau negu žodžiais.

Vienaip ar kitaip, knyga puiki. O ypač bevardė ola, kurios pavadinimas kelia šypseną savo taiklumu ir prasmine priešprieša. Taigi, pagauna dėmesį, o tada jau pirmyn į tamsą, kur po visko nebeatrodo tokia šalta ir gąsdinanti 🙂

Kita informacija:
Anne Scheller – Pabėgimo mokykla. Burtų knyga (Escape school), vertė Zita Baranauskaitė-Danielienė, 68 psl.
Marie Voigt – Švieselė, sužibusi naktį, vertė Saulius Repečka, 32 psl.

Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Metai: 2021 m.

(c) veikiantis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: