Kobo Abė – Žmogus-dėžė

zmogus dezeKai namuose, susiklosčius įvairiausioms aplinkybėms, atsirado dvi Kobo Abės knygos apie žmogų-dėžę, nebeturėjau kur trauktis. Įvertinus knygos storį buvo aišku, kad ilgai neužtruksiu, tad nusiteikiau lengvam, neįpareigojančiam skaitymui ir, tiesą sakant, likau maloniai nustebintas.

Knygos siužetas originalus ir visiškai nekasdieniškas. Bent jau man, europiečiui, kuris pirmą kartą susiduria su žmogaus-dėžės sąvoka. Nežinau kaip ten iš tikrųjų yra tuose rytuose, tačiau, trumpai tariant, įsivaizduokite didelę kartoninę dėžę nuo šaldytuvo arba viryklės. Užsivožkite ją ant savęs (ji turėtų apgobti kūną kažkur iki blauzdų), tuomet ties galva išpjaukite skylę per kurią galėtumėte matyti, kas vyksta priešais, pasiimkite su savimi visus reikalingiausius daiktus, būtiniausius rūbus, nusiteikite niekada negrįžti namo ir… išeikite gyventi į gatvę. Kodėl? – paklausite. Todėl, tiesiog todėl.

Žmogus-dėžė – tai klajūnas, neturintis nieko išskyrus dėžę ir tai, kas joje telpa. Jis glaustosi miesto pakampėse, valgo tai, ką suranda arba pasivagia, sugeba tobulai pranykti minioje, pastebėti visus, tačiau pats taip ir likti nepastebėtas.

„Man labai patinka stebėti tokį peizažą. Gal todėl, kad jis panašus į mano sielą, – atstumai sunkiai nustatomi, o daiktų kontūrai neaiškūs. Ir sąvartynas gali būti gražus. Joks vaizdas nenusibosta, jei matai jį pro dėžės langelį.“

Turint omeny, kad knygos idėja mane pagavo visiškai jai nepasiruošusį, viską skaičiau su itin dideliu susidomėjimu. O ir tekstas nekomplikavo situacijos, buvo paprastas, nepersunktas sudėtingais kalbos viražais ar ilgais dėstymais apie nieką. Viskas konkretu, aišku ir puikiai suprantama. Dėl to buvo ypatingai įdomu, kur ir kaip nuneš plėtojama istorija. Ir tas „kaip“ čia buvo toks pat svarbus, o gal net ir svarbesnis už „kur“.

„Apsišaukėlio paraginta, ji perėjo įstrižai per kambarį, kone kliudydama mane. Jos eisena stebuklingai lengva – tarytum švytuotų tikslus, gerai suderintas, beveik neeikvojąs energijos mechanizmas. Išsitraukusi iš chalato kišenės dėžutę, dviem pirštais ją paspriegė, ir degtukai įlėkė pro apsišaukėlio dėžės langelį. Tuo pat metu mano šnerves pasiekė jos kūno kvapas. Panašų dvelksmą vėjas atnešdavo nuo nužydėjusio arachisų lauko, kurį mačiau pajūryje. Širdis ėmė daužyte daužytis. Iš pavydo apsišaukėliui? Išlenkusi kūną, ji pasuko atgal ir dar eidama pradėjo segiotis chalato sagas“.

Tai – labai keistas romanas. Žmogaus-dėžės užrašai, pokalbiai su savimi, klaidžiojimas savo vidaus labirintuose iš kurių niekaip nepavyksta ištrūkti. Kurie niekaip nevirsta tuo vieninteliu tikruoju keliu į aiškų sprendinį, į gyvenimą su atsakymais.

Pati žmogaus-dėžės idėja labai taikli. Ji lengvai suprantama, tačiau tuo pačiu – itin skaudi. Verianti kiaurai ir liečianti daug socialinių temų. Tai daugiasluoksnė knyga – giluminis žmogaus savasties pjūvis. Klaidžiojimai tarp sapno ir realybės.

Ir vis tik į pabaigą pradėjau jausti, kad pirminis teksto įspūdis po truputį slopsta. Kad sprūsta iš sąmoningo lauko ir pasileidžia sunkiai sugaunamais pamišėliškais viražais. Tiesa, link to buvo logiškai visą laiką einama, tačiau man asmeniškai norėjosi sprogimo, o viskas, atrodo, paprasčiausiai išsikvėpė. Ir vis tik – tai joks priekaištas ar minusas knygai, nes svarbiausia čia yra tai, kad perskaičius tokią knygą, kažkas sujuda viduje ir pradedi kilti įvairiausi klausimai bei po truputį vertis akys. Tad nepaisant visų abejonių, tai knyga, kurią verta perskaityti. Verta turėti dviem egzemplioriais. Verta kelti klausimus į kuriuos atsakymai atrodo nebūtini, kol nesuvoki, kad ir pats esi šiek tiek (o gal net ir daugiau negu šiek tiek) žmogus-dėžė.

Vertinimas: 7.5 / 10

Kita informacija:
Pavadinimas originalo kalba: Hakootoko
Puslapiai:
116 psl.
Leidykla: Vaga
Metai: 1991 m. (originalas – 1982 m.)
Kaina: gavau dovanų. Internetu pirkti čia.

(c) veikiantis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: