Rolandas Rastauskas – Privati teritorija

privati teritorijaJau tapo įprasta, kad knygos pas mane atkeliauja ne pirmojo įspūdžio pagautos, o po ilgo ir nuoseklaus pratinimosi. Ne išimtis ir ši Rolando Rastausko knyga. Metai iš metų artėjau prie šio autoriaus. Jaučiau, reikia atsiversti, reikia paskaityti ką ir kaip jis rašo, jaučiau, reikia, tačiau visuomet atsirasdavo mažas ir neperlipamas „dar ne dabar“. Tikrai ilgai praeidavau pro šalį ir neprisiliesdavau prie R. Rastausko tekstų, netgi nežvilgtelėdavau. Netgi į tuos, kurie būdavo spausdinami „Verslo klasėje“ ir kiekvieną mėnesį gulėdavo tarsi priekaištas tiesiai prieš mano akis. Tačiau viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą, tad vieną dieną tai, kas turėjo įvykti, įvyko.

Negalėjau nenusipirkti knygos už dešimt litų, kai anksčiau visur ją mačiau kainuojančią virš trisdešimties. Paprasčiausiai negalėjau nenusipirkti, neatsiversti ir nepradėti skaityti.

Ši knyga – tai esė rinkinys:

 • sudarytas iš tekstų, spausdintų įvairiuose žurnaluose/laikraščiuose.
 • sudarytas iš tekstų, kuriuos parašė žmogus, pagal knygos atvartą Gintaro Beresnevičiaus vadinamas pirmuoju lietuvišku „žemyniniu“ eseistu.
 • sudarytas iš tekstų, kuriuose R. Rastauskas atsiskleidžia spektakliais, jų užkulisiais, nelankytinomis lankytinų miestų vietomis, įvairiais pristatymais, prisistatymais, kelionių po atminties tunelius maršrutais, ar tuo, ką tą akimirką paprasčiausiai skauda.
 • sudarytas iš tekstų apie viską ir tuo pačiu apie nieką – trumpai tariant – apie gyvenimą, kurį teko gyventi ir apie žmones, kuriuos teko pažinti. O tarp jų galima sutikti ne tik dailininkų, muzikantų ir kitų performerių, bet ir patį Arvydą Sabonį.

Tačiau svarbiausia yra tai, kad pradėjęs negalėjau sustoti. Tai buvo magija, kuri kerta ir atmuša bet kokį norą skaityti prastą literatūrą. Kerta ir prakerta visus pasipriešinimo bastionus sudarytus iš kokios tik norite išankstinės nuomonės. Kerta ir prakerta iki kaulo, iki kraujo, iki paskutinio cigaretės dūmo. Tai yra knyga, kurią gaila skaityti, nes baisu, kad ji baigsis daug greičiau negu tu to nori.

Skaitydamas norėjau, kad ji nesibaigtų niekada. Kad tęstųsi ir tęstųsi, ir tęstųsi. Dozavau tekstus, stabdžiau save, stengiausi neskubėti, neperspausti įspūdžių paletės. Tokios geros knygos nebuvau skaitęs jau labai seniai. Tiesa sakant, nepamenu, kada skaičiau tokią gerą knygą, kuri taip įtaigiai vėrėsi ir mainėsi mano galvoje; kuri kiekvienu iš teksto ornamentų taip lengvai priglusdavo prie skaudžiausių vietų ir nejučiomis užtraukdavo atsivėrusias žaizdas. Apie tai galima rašyti ir rašyti, gyventi ir gyventi, atsiversti ir atsiversti, skaityti ir skaityti.

Tokios knygos laukti verta tiek, kiek reikia, nes galiausiai, kai ji atsiduria tavo rankose, tu esi išspjaunamas į visai kitą visatą, kurioje galioja visai kiti dėsniai ir nors viskas vyksta šalia tavęs, t.y. šio globalaus pasaulio kaimynystėje, tu turi pripažinti – niekada nebuvai pagalvojęs, o tuo labiau įvardinęs visko taip, kaip tai padarė knygos autorius, megzdamas kone tobulą tinklą pro kurį neprasprūsta net menkiausia nuostabos žuvis.

Bet nėra prasmės tuščiai aušinti burną, nes tie, kurie skaitė, žino apie ką aš kalbu, o tie, kurie neskaitė, turi apsispręsti patys. Galiu pasakyti tik tiek, kad visi, kurie ieško literatūros – tos tikrosios – šioje knygoje ją ras. Ir ras tokią atvirą bei prieinamą, suprantamą ir draugišką, jog norės įsižnybti, kad įsitikintų ar nesapnuoja.

Rekomenduoju ir jau laukiu, kada mano rankose atsidurs kitos R. Rastausko knygos, kurių praktiškai nebeįmanoma rasti knygynuose. Bet, kaip sakoma, kas ieško, tas randa, tad anksčiau ar vėliau, tikiu, tai nutiks. Juk svarbiausia – nenuleisti rankų.

Skanaus!

Vertinimas: 10 / 10

Kita informacija:
Puslapiai:
312 psl.
Leidykla: Apostrofa
Metai: 2009 m.
Kaina: 10 Lt. Internetu pirkti čia.

(c) veikiantis

//

Komentarų: 4
 1. deathhorse parašė:

  aš irgi vis ruošiuosi skaityti Rastauską 😉

 2. Audrius parašė:

  nuimkit tą pilvo reklamą, o knyga gera, palikit

 3. arno parašė:

  nice book indeed

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: