Flann O‘Brien – Trečiasis policininkas

Knygą nusipirkau jau labai ir labai seniai. Tiesiog negalėjau nenusipirkti už tokią kainą (3.30 Lt). Pirkdamas nieko nežinojau nei apie autorių, nei apie knygą, todėl pirkau tiesiog perskaitęs tai, kas buvo parašyta ant nugarėlės ir kaip paaiškėjo vėliau – neprašoviau.

Knygos veiksmas prasideda pakankamai žemiškai – nusikaltimu ir apiplėšimu, tačiau visai netrukus pagrindinio herojaus pasakojimas mus nukelia į sunkiai suvokiamą pasaulį, plytintį kažkur mūsų pašonėje. To pasaulio centras – policijos nuovada, kurioje kažkokiu būdu atsidūręs pagrindinis herojus ir mėgina mums papasakoti tai ką mato, jaučia, pastebi ar kuo stebisi. Būtent policijos nuovadoje ir prasideda visas netikėtas ir neįtikėtinas veiksmas, kurį aprašyti keliais žodžiais pakankamai sunku. Sužmogėję dviračiai ir sudviratėję žmonės – vieni iš pagrindinių vaizdinių, o toliau – kelionės po šiuos ir ne tik šiuos pasaulius, kur viskas susijungia į vieną nenutrūkstantį fantazijos ir įsivaizdavimų srautą, kuriuo ir keliaujama nuo knygos pradžios iki pabaigos.

Pasakojimas lėtas ir ramus, vietomis labai primena dabartinius blog‘us (ypač kai kurių žmonių 🙂 ). Knygos pradžia skirta būtent tam, kad susipažintume su knygos kodu ir pajaustume kaip ją reikia skaityti, nes po pirmojo skyriaus viskas iš paprasto lygmens pereina į metafizinį, iš tikrovės įžengiama į netikrovę, panyrama į vandenį ar miglą, kur regėjimo ir lytėjimo pojūčiai pakinta ir viskas tampa suvokiama šiek tiek kitaip. Dideli stebuklai čia susitraukia iki neregimybės dydžio, o tekstas nenustoja veikti, net jeigu visa kas vykta – visiška fikcija. Labai greitai tampi vienu iš herojų ir patiki tuo be jokių papildomų klausimų. Neprieštarauji tam. Eini koja kojon. Skaitymas tarsi perkelia tave kažkur toliau, išplėšdamas lyg puslapį iš dabartinio gyvenimo su dabartinėmis taisyklėmis bei dėsniais.

Kaip jau minėjau, pasakojimas lėtas ir ramus, tekstas neužkliūna ir sudaro puikias sąlygas viską įsisavinti.

Skaitydamas taip ir neišsirašiau nė vienos užkliuvusios citatos – viskas pernelyg susiliejo ir tapo neatskiriamomis dalimis, kurių ištraukimas iš bendro konteksto būtų mažų mažiausiai nepadorus ir niekaip negalėtų atkartoti tą nenutrūkstantį jausmą, kuris pasirenka tave ir puslapis po puslapio užpildo.

Istorijos pabaigą galima nuspėti, tačiau net jeigu taip ir nutiks – ji vis vien sugebės įsmeigti nematomo plonumo adatą ir taip lengvai nepaleis iš knygos pasaulio. Matyt to ir reikia, kad po visko burnoje jaustume malonų skonį. Taigi, trumpai tariant, knyga apie nieką, bet tuo pačiu apie viską. Sunkiai paaiškinama, bet galimai nuspėjama. Klaidžiojimai ir mėginimai susirinkti prarastas detales bei gyvenimus. Galbūt kažkuo primena Škėmą? Galbūt vos vos ir primena, bet skaityti verta visai ne dėl to. O dėl to kitoniškumo. Paprasto ir nešokiruojančio, tačiau sugebančio patraukti į savo pusę.

Susiskaito lengvai ir maloniai, per du vakarus. Perskaityti verta, net jeigu ir atidedant mėnesiui ar dviems į priekį. Savotiška saga apie tai kas dedasi tarp vienos ir kitos minties.

„Kiek mudu ten krapštėmės, aš ir Gileinis, nelengva prisiminti. Gal dešimt minučių, gal dešimt metų <…>“.

Vertinimas: 8/10

Kita informacija:

Pavadinimas originalo kalba: “The Third Policeman”
Puslapiai:
246 psl.
Leidykla: Lietuos rašytojų sąjungos leidykla
Metai: 2002 m. (originalas – 1967m.)
Kaina: ~3.30Lt. Pirkti internetu čia.

(c) veikiantis

Komentarų: 1
  1. pradėjau skaityt, nes neseniai buvęs kambariokas rekomendavo. tai dabar kasryt su šypsena važiuoju į troleibusą, tiek ten nesąmonių, bet lyg ir sąmonių prirašyta! ypač gerai ten tinka de Selbio idėjos ir mintys 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: