Don DeLillo – Kosmopolis

kosmopolis„-Kažkur labai giliai, yra tvarka, – pasakė jis. – Modelis, kuris nori būti pastebėtas.
-Tai pastebėk jį.“

Jis – Erikas Pakeris, dvidešimt aštuonerių metų multimilijonierius finansininkas, turtus susikrovęs savo intelektualumo bei genialumo dėka. Jo žinioje viskas: ir 48 (!) kambarių butas (su akvariume plaukiojančiu rykliu), ir šarvuotas limuzinas (kuriame yra viskas nuo baro iki pisuaro, o daktaras sėkmingai atlieka kasdienius sveikatos patikrinimus), ir tuntas apsauginių, saugančių nuo žmogaus, norinčio jį nužudyti.

„Jis nežinojo, ko nori. O paskui suprato. Jis nori apsikirpti.“

Čia ir prasideda ta viena vienintelė diena, kuriai skirta visa ši knyga – jis sėdasi į limuziną ir važiuoja apsikirpti į kitą miesto pusę, o miestas, atrodo, tik ir stengiasi, kad ši kelionė truktų kuo ilgiau: visur milžiniški kamščiai susidarę dėl prezidento vizito, protestų ir riaušių, mirusios repo žvaigždės masinių laidotuvių ir begalės kitų neprognozuojamų įvykių.

Pradžioje dažnai apima jausmas, jog pagrindinis veikėjas egzistuoja mieste ir yra neatskiriama jo dalis, tačiau tuo pat metu jis lyg per žingsnį nuo tikrovės, kažkur toliau, kažkur ten, kur niekas jo negali pasiekti. Tačiau tai laikina, nes galiausiai tikrovė sugeba prasimušti pro jo kiautą – tuomet atstumas tarp jo ir miesto pradeda mažėti, kol galiausiai jo iš vis nebelieka ir jiedu tampa vienu neatskiriamu kūnu.

Sunku suvokti, kas tai per knyga – ji slepia savo tikrąjį veidą po skraiste, kartais leisdama suprasti, kad būtent ta skraistė ir yra tikrasis jos veidas. Knyga žaidžia su skaitytoju – painioja jį ir klaidina, tačiau tuo pat metu sugeba pavilioti ir patraukit. Tai savotiškas psichologinis žaidimas su savimi.

„Kodėl kažkas, o ne niekas? Kodėl muzika, o ne triukšmas?“

Kosmopolis – tik taip ir būtų galima pavadinti tokią knygą. Tokią vietą, kurioje viskas keičiasi kas kelios akimirkos. Tai veiksmo knyga, tačiau tuo pat metu – tai apmąstymų knyga. Aštraus proto ir pamišimo dvikova, dvikova su savimi.

Knyga labai vizuali, logiška ir nuosekli, skaitydamas ją puikiai sugebėjau viską įsivaizduoti ir todėl visai nenustebčiau, jeigu pagal ją būtų sukurtas filmas. O jausmas jį žiūrint turėtų būti panašus į jausmą patiriamą žiūrint filmą „Revolver“ – kažkas nepaprasto, nesuprasto, nesuvokiamo iki galo, kažkas trikdančio, bet tuo pat metu – viliojančio.

Knygą tikrai verta perskaityti. Tai labai savotiška ir labai delikati knyga. Ji nesikandžioja ir neprieštarauja, nėra kategoriška ar užsispyrusi – jai tiesiog patinka žaisti su skaitytoju ir ji tai daro tiek savo, tiek skaitytojo malonumui. Tai knyga miesto ritmu, tik miestas čia ne toks, kokius galima aplankyti Lietuvoje. Šios knygos miestas – Kosmopolis, kuriame viskas vyksta vienu metu.

Vertinimas: 8/10

Kita informacija:

Pavadinimas originalo kalba: Cosmopolis
Puslapiai:
205
Leidykla: “Tyto alba”
Metai: 2006 (originalas – 2004 m.)
Kaina: ~4 Lt.

(c) veikiantis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: