Jostein Gaarder – Cirko Direktoriaus Duktė

Prieš paimdama knygą į rankas, neturėjau apie ją jokios nuomonės. Visiškai. Keletas komentarų internete įrodinėjo, kad ji tiesiog tobula ir stebuklinga, bet turėjau įsitikint.

Įsivaizduokite, kad kažkur pasaulyje gyvena žmogus, kurio smegenys be sustojimo kuria pasakojimų siužetus. Ir jis labiau už viską nori nebūti rašytoju. Žinoma, Peteris dar dažnai mato žmogutį panašų į airišką Leprikoną, bet kuris neturim trūkumų? Lėtai, bet užtikrintai Peteris ima megzti rašytojų tinklą (dėl to pats save pramina voru). Už atitinkamą kainą daugelis norinčių rašyti, bet neturinčių ką pasakyti gali gauti idėją, apsakymo santrauką, keletą aforizmų ar visus romano pamatus. Savo gyvenimo istoriją rašo tame pačiame kambaryje, kur Ibsenas parašė “‘Lėlių namus“. Jo tinklas byra, jis ieškomas. Čia į jo gyvenimą nukrenta Beata, apie kurią, deja, pasakoti negaliu… (be be be :P)

Knygą perskaičiau lengvai. Ji nėra tokia, kurią paėmęs į rankas negali paleisti ar tik ir lauki progos atsiversti. Pasakojimas sklandus, nei vertimo, nei logikos klaidų neradau. J.Gaarder pateikia gal kokią dešimtį Peterio sumąstytų siužetų. Ir tai man pasirodė idėjų švaistymas. Bent jau iš pusės jų buvo galima nesunkiai išrutulioti tikrai vertus dėmesio paskojimus, bet čia jie tik priedai. Suprantu, kad galima paaukoti gerus pasakojimus dėl vieno tobulo, bet ar šiuo konkrečiu atveju ši auka pasiteisino – nesu tikra.

Skiriu didžiausius komplimentus autoriui už romano pabaigą. Dažniausiai, jei siužetas ima darytis kiek nors nuspėjamas, aš jį ir nuspėju. Šį kartą viskas banaloka ir nuspėjama, bet suvyniota į tokį kiekį blizgančio popierėlio, kad užvertusi knygą taip ir likau išsižiojusi.

Visavertis gyvenimas planetoje ir visatoje taip pat įmanomas nebūnant rašytoju. Tu nesi pirmas, kuriam teko pasirinkti kitokį darbą.

Toks Peterio patarimas nusprendusiems nerašyti. Nors perskaičius knygą atrodo, kad rašyti nori visi.

Vertinimas: 8.

Kita informacija:

Pavadinimas originalo kalba: SirkusDirektorens Datter
Puslapiai: 198.
Leidykla: Alma Littera
Metai: 2007

Kaina: Per išpardavimą 13 Lt (pirkti)

(c) Rikošetas

Komentarų: 3
  1. vonioje parašė:

    o man atvirkščiai – didžiausi komplimentai autoriui už pasiūlytą verslo planą. o pabaigą nuspėjau irtas jos meksikietiškas saldumas sugadino visą reikalą 🙂

  2. Grrrr parašė:

    o va dabar galvoju, o juk ne pirmas kartas, kai knygos istorija yra prikimšta daugybės istorijų 🙂
    ir man šiaip jau tokie dalykai (istorijos, istorijos, istorijos, krūvos istorijų) patinka, kad ir Max Frisch “Tarkim, aš Gantenbainas“ arba Italo Calvino “Jeigu keleivis žiemos naktį“. neteko skaityt?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: