Ričardas Gavelis – Tylos angelas

icluon159791“Tylos angelas“ – tai Ričardo Gavelio apsakymų rinktinė. Kaip teigiama knygos nugarėlėje – vieni šių apsakymų buvo spausdinti bei skelbti anksčiau, kiti – dienos šviesą išvysta pirmąjį kartą. Dienos šviesa, šiuo atveju, turėtų būti labai kontrastinga, nes dauguma apsakymų tamsūs, liūdni, depresyvūs ir persismelkę kažkokiu bauginančiu bei nežinomybę skleidžiančiu rūku. Gaveliški.

Pats esu pakankamai ribotai susipažinęs su Gavelio kūryba (skaičiau „Vilniaus džiazą“ bei per radiją esu išklausęs „Sun-Tzu gyvenimą šventame Vilniaus mieste“), tačiau galiu teigti, jog man ji patinka. Ir tikrai mielai perskaityčiau kokį ankstesnį jo romaną, tačiau gaila, bet knygynuose jų jau neberandu.

Ką būtų galima pasakyti apie šį apsakymų rinkinį? Visų pirma – skirtas gurmanams. Iš devyniolikos apsakymų man giliau įstrigo vos trys, dar keletas pasirodė neblogi, keletas – paskaitomi, o likę – per daug tankūs ir neprasibraunami.

„Baisiausia yra mirti badu prie gardumynais perkrauto stalo.“

Vietomis ir aš taip jaučiaus. Stalas – nukrautas gardumynais, tačiau dėl kažkokių priežasčių tų gardumynų pasiekti neįmanoma. Lyg jie būtų po didžiuliu stikliniu gaubtu, o aš neturėčiau jėgų to gaubto nukelti.

„Beveik visi žmonės turi atsarginę išeitį, savotišką apsauginį vožtuvą, kuris neleidžia jiems susprogti. Jie visuomet gali pasirinkti, ką nors pakeisti – batus, darbovietę, žmoną ar gyvenimo tikslą. Atsarginės išeities neturi tik tie, kurie patyrė apreiškimą: bepročiai ir poetai.“

Tokie ir apsakymų veikėjai – klaidžioja, blaškosi tarp šių dviejų būtybių, kartais virsdami viena, kartais – kita, o kartais – abiem tuo pat metu, nesibaidydami nei žmonių, nei gyvūnų pavidalų. Tokie ir patys apsakymai – seniausiai išklydę iš kelio – braunasi per brūzgynus, klampoja per pelkes, veržiasi į tamsų mišką ir stengiasi kažką atrasti, kažką nutiesti, kažką parodyti bei įrodyti. Tačiau dažniausiai tik sau, nes nieko kito aplink jau seniai nebėra. Todėl dažnai apima jausmas, kad šiuos apsakymus tinkamai suprasti gali tik jų veikėjai, o skaitytojas čia reikalingas tik kaip pramoga, priedas ar kažkoks aksesuaras.

Kadangi prie kiekvieno apsakymo yra jo parašymo data, pasidariau šiokią tokią analizę ir pastebėjau, jog man labiau priimtinesnė vėlyvoji R. Gavelio kūryba (1982 ir vėlesni metai), tuo tarpu ankstyvoji (iki 1982 m.) – sunkiai įveikiama.

Kuo norėčiau nuoširdžiai pasidžiaugti – tai veikėjų vardai. Nežinau kodėl, bet man jie be galo patiko. Atrodytų, kas čia tokio, vardai kaip vardai, tačiau skaičiau ir džiaugiausi jų keistu tikrumu. Štai keletas jų: Dovydas Eigirdas, Povilas Kairys, Antanas Burba, Justinas Barauskas, Levas P., Vytautas Berankis, Kazimieras Rugaitis, Rimas Vizbara. Ir visi jie man kažkokie teisingi, kažkokie nesumeluoti. Tokie, kokie ir turi būti.

Kaip jau minėjau – tai knyga gurmanams. O paprastiems mirtingiesiems siūlau perskaityti, kad ir „Vilniaus džiazą“. Norėčiau pasiūlyti ir kitus Gavelio romanus, tačiau pats dar nesu jų skaitęs, todėl šiek tiek kvailokai toks pasiūlymas atrodytų 🙂

P.S. Jeigu ką nors ši knyga domina – galiu padovanoti arba išmainyti 🙂

Vertinimas: 6/10

Kita informacija:
Puslapiai: 358
Leidykla: “Tyto alba”
Metai: 2006 m.
Kaina: ~22 Lt.

(c) veikiantis

Komentarų: 3
  1. Anita parašė:

    Paskaityk ir “Vilniaus pokerį“. Skaičiau ją Krokuvoje – išsirinkau spec. kavinę tam reikalui (vadinosi Migrena) ir kas vakarą ten skaitydavau Gavelį. Kai baigiau, neatsigavau kokią savaitę. Netgi pavadinčiau ta buseną kažkokia paranojiška šizofrenija – kur bepasisukčiau įtariau sąmokslo teoriją. Tada Lenkijoje svaigiai žydėjo magnolijos ir tai dar labiau vedė mane iš proto. Bet atsigavau. Taip kad jei jau dovanoji, tai gali dovanot man:) Žinosiu, kaip su ja elgtis;)

  2. Maras parašė:

    Labai labai norėčiau šitos knygos dovanų ar mainais. :>

  3. Kokią knygą mainais galėtum pasiūlyti? 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: